win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 12 από σύνολο 12

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #10
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους palex
    Εγγραφή
    24.10.2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    117
    Εύσημα

    έδωσε
    1
    έλαβε
    6
    Αρχεία

    Λήψεις
    27
    Ανέβασε
    2

    Προεπιλογή

    dratsiox, μπράβο για την προσπάθεια συγκέντρωσης όλων αυτών χρειάζεται να γίνει αυτό, αλλά έχω τις ενστάσεις μου.
    Αυτά που γράφεις ταυτίζονται με ότι ανέβασα σκαναρισμένο από το βιβλίο του Βάγια στις πρώτες εκδόσεις.
    Όμως τον πέτυχα στο σεμινάριο για τους ΕC και τον ρώτησα για αυτό το θέμα με τις μεταφράσεις κτλ και χωρίς να ήθελε να μου πει πολλές λεπτομέρειες απάντησε οτι ο έλεγχος μεταθετότητας γίνεται όντως με τον δείκτη Θ<0.10 και ότι απο αυτό χρησιμοποιείς και τα αντίστοιχα νομογραφήματα (με μια επιφύλαξη βεβαια το μεταφέρω γιατι υπήρχε κόσμος που διέκοπτε την συζήτηση σε κρίσιμα σημεία).
    Επιπλέον αργότερα πήγα στου Παπασωτηρίου και διάβασα στις καινούργιες εκδόσεις όλων των βιβλίων τα αντίστοιχα επίμαχα σημεία και είδα ότι έχουν σβηστεί και έχει αλλάξει η λογική του βάσει ποιου δείκτη χρησιμοποιείς τα νομογραφήματα προς σε αυτό που είπαμε και προσωπικά με τον Βάγια.
    Δυστυχώς δεν αγόρασα τις νέες εκδόσεις για να σε παραπέμψω στα αντίστοιχα σημεία, αλλα εγώ κατεληξα όπως αναλύω και στο 22# post μου ότι μπορεί ενα πλαίσιο με ζύγωμα χωρίς χιαστά να καταταχθεί βάση του θ<0,10 ως αμετάθετο και να λυθεί με μήκος λυγισμού από νομογραφημα αμετάθετου πλαισίου και για ανάλυση 1ης τάξης.
    Σε ότι γράφεις και αφορά την ανάλυση δεύτερης τάξης και τα μήκη λυγισμού συμφωνώ με την διαφορά ότι στην περίπτωση ii της πρώτης σελίδας δεν χρησιμοποιείς ποτέ μήκη μεταθετού πλαισίου γιατί έχεις ήδη συμπεριλάβει τις προσαυξήσεις και στην περίπτωση της χρήσης των συντελεστών επαύξησης όπως γράφεις και πιο κάτω στην δεύτερη σελίδα.
    Γενικά το θέμα της δεύτερης τάξης και των μηκών λυγισμού πρέπει να το συζητήσουμε περισσότερο, επιφυλάσσομαι και εγώ για όταν βρω περισσότερο χρόνο.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη rigid_joint : 22.12.2009 στις 11:24 Αιτία: λείπαν πολλοί τόνοι

  2. Ευχαριστούν οι:


Ετικέτες Θέματος

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •